Festiwal Muzealny w dąbrowskiej Sztygarce. Czołgi główną atrakcją

Na terenie dąbrowskiej Sztygarki wkrótce oficjalnie zostanie otwarty Park Militarno-Techniczny „Reduta”. Uroczysta inauguracja jego działalności odbędzie się już 22 czerwca.

 

Park Militarno-Techniczny w Dąbrowie Górniczej - fot. Łukasz Dytko

Park Militarno-Techniczny w Dąbrowie Górniczej – fot. Łukasz Dytko

Będzie to pierwszy tego typu obiekt w Zagłębiu Dąbrowskim. –  Pomysł ma już kilka lat i narodził się w chwili pozyskania pierwszych eksponatów militarnych (karabiny Mausera i Mannlichera), uszyliśmy wtedy także kopie historycznych mundurów Legionistów Józefa Piłsudskiego. Potem dowiedzieliśmy się z dokumentów archiwalnych, że Dąbrowa Górnicza była w okresie II wojny i w czasach powojennych ważnym strategicznie regionem. M.in. w hucie Bankowej Niemcy produkowali uzbrojenie, a w warsztatach “Sztygarki” korpusy do bomb lotniczych. Stąd pomysł, żeby organizować Festyn Muzealny, a po uzyskaniu do zbiorów czołgu Ordon pomyśleliśmy o stałej ekspozycji. Oczywiście głównym powodem była także niezwykła popularność militariów wśród mieszkańców – powiedział dyrektor Muzeum Sztygarka, Arkadiusz Rybak.

O wyborze takiej, a nie innej lokalizacji Parku Militarno-Technicznego zadecydowały przede wszystkim względy logistyczne oraz czynniki związane z utrzymaniem i zabezpieczeniem terenu. – Istotne znaczenie ma także współpraca z tutejszym Zespołem Szkół Zawodowych Sztygarka – podkreślił dyrektor.

Koszt organizacji całego obiektu wyniósł 40 tys. zł. Jego zawartość będzie imponująca. – Obszar parku wypełni lekki czołg pływający PT-76, czołg T-55 (w barwach 10. Sudeckiej Dywizji Pancernej, która pacyfikowała Hutę Katowice w 1981 roku), czołg T-34 „Ordon”, a ponadto moździerz pułkowy 120 mm z 1945 roku, działa Zis-3 i Zis-2 z okresu II wojny światowej, haubica 122 mm z lat 40. XX wieku. Czołgi pochodzą z lat 50. XX wieku. Do tego zaaranżowaliśmy fragment umocnień niemieckich linii obronnej b2 z 1944 roku w oparciu o oryginalne kochbunkry, czyli betonowe stanowiska strzeleckie - mówił dyrektor Rybak.

Czołg T-34 oraz działa Zis zostały przetransportowane z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, natomiast pozostałe czołgi pochodzą z zakładów HK „CUTRION” w Dąbrowie Górniczej. – Wstęp dla zwiedzających do Parku Militarno-Technicznego będzie bezpłatny, natomiast w przypadku wynajęcia przewodnika mieszkańcy będą musieli uiścić opłatę, zgodnie z obowiązującą taryfą za lekcję muzealną - przekazał Arkadiusz Rybak.

22 czerwca na terenie Sztygarki zostanie zorganizowany VI Festiwal Muzealny, w trakcie którego nastąpi oficjalne otwarcie Parku Militarno-Technicznego.  Jedną z atrakcji sobotniej imprezy będzie przejazd przez Dąbrowę Górniczą zabytkowych pojazdów. – O godz. 13.00 odbędzie się Apel Pamięci pod pomnikiem Żołnierza Zwycięzcy na placu Bema w Gołonogu (będzie tam obecna kompania honorowa 34 Pułku Rakietowego Obrony Powietrznej Kraju z Bytomia), poza tym grupy rekonstrukcyjne z okresu II wojny światowej oraz z czasów PRL-u. W związku z nakładami finansowymi poniesionymi na organizację stałej wystawy, VI Festyn Muzealny będzie trochę skromniejszy niż w innych latach – zakończył dyrektor Rybak.

W trakcie festynu mieszkańcy będą mogli również po wykupieniu biletu zwiedzić Kopalnię Ćwiczebną, a także podziwiać ekspozycje muzealne.

Powiązane posty